Wielkopolski Dzień – kalendarium

Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Sztuki – ANIMACJA zaprasza na program „Wielkopolski Dzień – Kalendarium” przedstawiający najważniejsze wydarzenia kulturalno-historyczne z Wielkopolski.

Program „Wielkopolski Dzień – kalendarium” był codziennie emitowany na antenie Telewizji Poznań o godz. 17.40. W pracy nad stworzeniem kalendarium pomagali zawodowi historycy, tudzież miłośnicy historii regionu.

Narratorem, a zarazem przewodnikiem po meandrach historii jest znany aktor Teatru Nowego w Poznaniu – Michał Grudziński, który odgrywa scenki aktorskie z różnych epok.

„Wielkopolski Dzień – kalendarium” ma także walor edukacyjny, wychowawczy. Skierowany jest nie tylko do młodzieży, która nauczy się historii, ale także do dorosłych. To program , który podkreśla, że Wielkopolska to wyjątkowy region. W wielu wymiarach wręcz magiczny. W bliżej dotąd nieopisanym, nieopowiedzianym i nienazwanym tyglu mieszają się takie pojęcia jak: patriotyzm, ekonomia, sport, tradycja i nowoczesność.

Dzień po dniu, przez cały rok, pokazujemy mieszkańcom regionu dlaczego mają powody do dumy z tego, że żyją i mieszkają w Wielkopolsce i w Poznaniu.


Wielkopolska to nie tylko kolebka państwowości polskiej – tu znajdowała się pierwsza stolica, tu pochowani są pierwsi królowie Polski. W filmie „Krzyżacy”, Aleksandra Forda jest słynna scena, gdy w bitwie pod Grunwaldem do boju rusza Wielkopolska. Kwiat ówczesnego rycerstwa. Potem, choćby jeden jedyny udany niepodległościowy zryw w historii kraju – Powstanie Wielkopolskie. Także działalność Romana Dmowskiego, ks. Skorupki, udział w wojnie obronnej 1939 r. – bitwa nad Bzurą, słynny „wóz Drzymały”, strajk dzieci wrzesińskich, zapomniana już produkcja filmowa „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, czy mało znane akty sabotażu dokonywane podczas II wojny światowej. Wreszcie Czerwiec 1956 roku.

Takich scen – bardziej i mniej znanych – dotyczących Poznania i całej Wielkopolski są setki, tysiące. Niektóre z nich czekają jeszcze na swoich odkrywców. W tym zakresie produkcja jest wielowymiarowa. Jednocześnie unikatowa. Krótka, informacyjna „pigułka” nie tylko przypomina, czasem rozbawia, w niektórych przypadkach staje się też powodem do poważnej dyskusji na temat przyszłości całej Wielkopolski.

Projekt pt. „Wielkopolski Dzień-Kalendarium” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach:
Priorytetu VI – Turystyka i środowisko kulturowe
Działania 6.2 – Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego
Schematu II – Projekty promocyjne
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013

Wielkopolski Dzień – kalendarium
Przewiń na górę